Menü

ÜNİVERSİTELER

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Doğu Akdeniz Üniversitesi ya da kısaca DAÜ, 1979 yılında temelleri atılmış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak faaliyete geçen bir devlet üniversitedir.

Üniversite, lisans ve lisansüstü eğitimin yanı sıra bir de araştırma altyapısı sunan 168 programa (11 Fakülte ve 5 Yüksekokul) sahiptir. Eğitim dili tamamen İngilizcedir.  Ancak İngilizce hazırlık okulu, İngilizcelerini geliştirmek isteyen öğrenciler için mevcuttur. DAÜ birçok spor ve sosyal olanaklar sunmaktadır. DAÜ'nün Akademik Programları, Araştırma Danışma Kurulu aracılığıyla yapılan pek çok araştırma çalışması ile birlikte Fiziksel ve Sosyal Bilimler konularını kendine dahil etmektedir.

11 fakülte, 5 yüksekokul ve İngilizce Hazırlık ve Yabancı Diller Okulunda, 95 lisans ve önlisans, 73 yüksek lisans ve doktora programlarıyla 90 farklı ülkeden 16,000'i aşkın öğrencisiyle ve kendi alanlarında uzman 35 farklı ülkeden 1000'i aşkın öğretim elemanıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi, yenilikleriyle öncü olmaya ve tam anlamıyla Uluslararası bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla yoluna devam etmektedir.

DAÜ, 2011 yılında bağımsız bir kurum olan Webometrics tarafından gerçekleştirilen ve 16 evrensel kriter dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda, dünyadaki 25.000 üniversite arasında ilk 2000 içinde yer aldı. Ayrıca, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılan dünya üniversiteler sıralamasında da Doğu Akdeniz Üniversitesi (ODTÜ URAP - University  Ranking by Academic Performans – Akademik Performansa Bağlı Üniversiteler Sıralaması) dünyada ve Türkiye’de bulunan birçok devlet ve vakıf üniversitelerini geride bırakarak 1695’inci sırada yer aldı.

Ulusal standart ve kuralların yakın takipçisi ve uygulayıcısı olan Doğu Akdeniz Üniversitesi, uluslararası denklik ve denetimi ilerlemenin temel taşı görmektedir. Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu, İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’na tam üye olan DAÜ, Amerika’da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET tarafından da akredite olmuştur. Bu akreditasyon, mühendislik alanında dünyadaki en prestijli akreditasyon olup DAÜ ile birlikte Türkiye`de sadece ODTÜ, Bilkent, İTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri bu akreditasyona sahiptirler.

Kampüste bulunan 3.500 kişilik kapalı spor salonu, tartan zeminli atletizm pistine sahip 5.000 kişilik stadyumu ile öğrencilerin birçok spor aktivitelerini yapabilmeleri için gerekli ortamı sağlamaktadır. DAU'de öğrencilerin katılabileceği birçok takim ve faaliyet mevcuttur. Bunların içinde Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Atletizm, Amatör Boks, Güreş vs. dallar gibi mevcuttur. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde akademik çalışmalarda veya spor faaliyetlerinde başarı gösteren öğrencilere çeşitli burslar sağlanmaktadır.

Daha detaylı bilgi için:

https://ww1.emu.edu.tr/tr/

Tek Devlet Üniversitesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tek devlet üniversitesi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 1979 yılında eğitime hayatına başlamış olup tüm programları TC YÖK tarafından onaylanmıştır. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde 106 farklı ülkeden 20,000 öğrencisi ve 35 farklı ülkeden 1,100'ün üzerinde öğretim elemanı ile çok kültürlü ortamda eğitim verilmektedir.

DAÜ, 3000 dönüm arazinin üzerine yayılmış eğitim binaları ve laboratuarlarıyla, kapalı ve açık spor salonları ve kültür faaliyetleriyle, eşine az rastlanan bir kampüs üniversitesidir.

DAÜ’de 11 Fakülte ve 5 Yüksek Okulda toplam, 95 ön lisans ve lisans, 77 yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır.

Dünya’nın En İyi Üniversiteleri Arasındadır

Dünya’nın en yaygın referans gösterilen üniversite sıralamalarının yayıncısı olan Times Higher Education tarafından 30 Kasım 2016 tarihinde, “BRICS & Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler” sıralaması açıklandı. Gelişmekte olan 50 ülkeden 300 yüksek eğitim kurumunun yer aldığı listede Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 173. sırada yer alarak bir kez daha büyük bir başarıya imza attı.

Detaylar için: http://ww1.emu.edu.tr/tr/haberler/haberler/kuzey-kibris-dau-ile-dunya-egitim-liginde/1206?posts_pid=1830

Uluslararası Standartlarda Eğitim

DAÜ, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu ve İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’nun tam üyesidir. Uluslararası akreditasyonlara büyük önem veren DAÜ’ nün uluslararası bilimsel kurumlardan alınmış saygın akreditasyonları vardır. Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi’nin tüm bölümlerinin Amerika’da Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET’den akreditasyonu vardır. Bu akreditasyon mühendislik alanında dünyadaki en prestijli akreditasyondur ve DAÜ ile birlikte Türkiye`de sadece beş üniversite bu akreditasyona sahiptir.

Ayrıca, Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünün MİAK, İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Turizm Fakültesi ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu’nun ise FIBAA akreditasyonu vardır. Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitim Bölümü’nün AQAS akreditasyonu bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Turizm ve Otelcililik Yüksekokulu TEDQUAL, Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Programı ASIIN akreditasyonuna sahiptir. Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’nun ise EDEXCEL akreditasyonu bulunmaktadır. Ayrıca, İşletme ve Ekonomi Fakültesi Türkiye`de sadece üç üniversitenin üye olduğu AACSB`ye üyedir.

Uluslararası Kariyer İçin

Gelişmiş altyapısı, nitelikli öğretim kadrosu, dünyanın 106 ülkesinden gelen 20,000 öğrencisi, 35 ülkeden 1,100'ün üzerinde öğretim elemanı, İngilizce eğitim veren programları, ikinci ve üçüncü bir yabancı dil öğrenme olanağı, öğrenci değişim programları, zengin spor, sosyal ve kültürel etkinlik olanaklarına sahip uluslararası akreditasyonları, uluslararası öğretim ortamı ve dünyanın her yerinde geçerli diplomasıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi, öğrencilerini yaratıcı, girişimci, küresel düzeyde rekabete hazır gençler olarak yetiştirmekte ve onları uluslararası kariyer için eğitmektedir.

Nitelikli ve Zengin Bir Kampüs Yaşamı

DAÜ öğrencileri çok geniş spor olanaklarından yararlanırlar. Tartan zeminli atletizm pistine sahip 5,000 kişilik stadyum, kardiyo merkezi, spinning salonu, TRX salonu ve 66,500 m2’lik açık spor alanı ile kapalı alanda yapılan her türlü spor etkinliğinin gerçekleştirilebileceği 3,500 kişilik LMP Spor Sarayı DAÜ öğrencilerinin kullanımındadır. Kendilerine ait Sosyal ve Kültürel Aktivite Merkezi’nde özel ofisleri bulunan 50’yi aşkın öğrenci kulübü ile Uluslararası Merkez altında faaliyet gösteren Uluslararası Öğrenci Birlikleri, kampüsteki yaşamı renkli, nitelikli ve zengin kılan çok sayıda sosyal ve kültürel etkinliğin düzenleyicisidirler.

Öğrencilere Hizmet Veren Özel Amaçlı Merkezler

DAÜ’de, 9 uzman doktorun görev yaptığı tam donanımlı, özel ambulansı bulunan Sağlık Merkezi yanında 30’u aşkın özel amaçlı Araştırma Merkezleri vardır. Bunlardan bazıları doğrudan öğrencilere hizmet veren birimlerdir. Psikolojik Danışma Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Mezunlarla İletişim ve Kariyer Araştırma Merkezi DAÜ öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş ve dileyen tüm öğrencilerin yararlanabildiği merkezlerdir.

Sınırsız Barınma Olanakları

Kampüsteki modern yurtlarda 7500 öğrenciye barınma imkânı sağlanırken, kentte yaşamak isteyen öğrencilerin konutları da üniversite tarafından kiralanmaktadır.

Çok Geniş ve Koşulsuz Devam Eden Burs İmkânları

DAÜ'de burslu ve indirimli olarak yerleştirilen öğrencilerin burs ve indirimleri normal eğitim süresi boyunca koşulsuz olarak devam eder!

 • ÖSYM Bursu (%100, %50 ve %25)
 • Tercih Bursu (1. Tercihe %50; 2.Tercihe %25)
 • Teşvik Bursu (İlk 2,000 ile 2,001 – 5,000 arası)
 • Meslek Bursları (Eğitimci, sağlık alanında çalışanların çocuklarına %20)
 • TSK Mensuplarının Eş ve Çocuklarına Yönelik Burs
 • T.C. Gazi Çocuklarına Öğretim Ücreti Bursu
 • Lise Birincisi Bursu
 • Başarılı Sporcu Bursu
 • Yüksek Şeref Bursu
 • Kardeş İndirimi
 • Sporcu İndirimi

Çift Anadal ve Yandal Uygulamaları

DAÜ öğrencilerine bir alanda uzmanlaşma şansı verirken diğer alanlarda da kendilerini geliştirme şansı sunmaktadır. DAÜ programlarına kayıtlı öğrenciler arzu etmeleri ve gerekli koşulları sağlamaları halinde çift anadal ve yandal uygulamalarından yararlanabilirler.

Öğrenci Değişim Programları

Üniversitenin dünyadaki 200’i aşkın üniversite ile işbirliği anlaşması bulunmaktadır. Öğrencilerinin küreselleşen dünyada farklı ortamlarda eğitim almalarına olanak sağlamak amacı ile dünyanın tüm ülkelerindeki saygın Yüksek Öğrenim kurumları ile öğrenci değişim programları mevcuttur. Öğrenciler, Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde Üniversite’nin anlaşmalı olduğu üniversitelerde bir dönem/bir akademik yıl boyunca eğitim hakkı elde edebilmektedirler. Örneğin öğrenciler Amerika Birleşik Devletlerinde, Central Connecticut Devlet Üniversitesi, Long Beach Devlet Üniversitesi, San Diego Devlet Üniversitesi ve Louisiana Devlet Üniversitesi gibi üniversitelerde değişim programı kapsamında eğitim alma şansı elde ederek, orada kazandıkları kredileri DAÜ’deki eğitimlerine taşıyabilmektedirler.

Uluslararası Ortak Programlar (Çift Diploma)

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin T.C. Marmara Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Uluslararası Ortak Tıp Programı (3 + 3) bulunmaktadır.

38 yıllık deneyimiyle yavru vatanın eğitim merkezi Doğu Akdeniz Üniversitesi, uluslararası bir kariyer planlayan bütün öğrencileri bekliyor!

Etrafınızda mutlaka Kıbrıs’ta okuyan birisi vardır… Sayıları da her geçen gün artıyor. Kıbrıs 12 üniversitesiyle tam donanımlı bir kampüs -ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Peki, neden Kıbrıs? İşte 8 asıl sebep!

Her şeyden önce dünyanın en güvenli ülkelerinden…

Ufacık bir arbede bile günlerce konuşulur Kıbrıs’ta. Güvenlik zafiyetleri yok denecek kadar azdır. Yılda bir sokak kavgası çıksa manşete taşınır. Çünkü Kıbrıslı hiç alışkın değildir tartışma ortamına. Yaşadığı coğrafya gereği rahattır, ama aynı zamanda çalışkandır da; tuttuğunu koparır. Çözümcüdür, kavgaya gürültüye hiç tahammül edemez. Kaos sevmez. Buraya yerleşen Türkiyeli Türkler de kısa sürede bu kültüre uyum sağlarlar. Bilen bilir, birçok evin kapısı açıktır Kıbrıs’ta; özellikle yaz aylarında. Bu tam olarak şehrin ne kadar güvenli olduğunun en büyük ispatı.

Tam donanımlı üniversite, DAÜ!

Kısa bir sürede buradaki eğitim kurumlarının özellikle mühendislik alanlarında dünya klasmanına girdiğini biliyor muydunuz? Kocaman bir kampüs, öğrenciler için tasarlanmış şehir hayatı, dikkat dağıtmayan ama sosyalleşmenize de imkan veren sosyal yaşam… Teknolojinin en son imkanları, devasa spor alanları ve çok daha fazlası. İstanbul’da, Ankara’da veya İzmir’de şehrin keşmekeşinden kendine, derslerine vakit ayırmaya imkan bulamayan, bulsa da sırasını beklemek zorunda olan (Örneğin kütüphaneden kitap almak için) öğrencilerin aksine Kıbrıs’ta okuyanlar dört senesini krallar, kraliçeler gibi geçiriyor. Özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin mühendislik programlarının uluslararası akreditasyon programlarından onay alan tek KKTC üniversitesi olduğunu ve Doğu Akdeniz diplomasının dünyanın her yerinde giderek değerlendiğini de hatırlatalım. Üniversite, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu ve İslam Ülkeleri Üniversiteleri Federasyonu’nun da tam üyesi.

Her milletten arkadaşlarla birlikte okumak, birçok kültür tanımak

Dünyanın 106 ülkesinden 20 bin öğrenci Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim görüyor. 35 farklı ülkeden de 1,100 öğretim üyesi mevcut. Sadece İngilizce değil ikinci hatta üçüncü dilinizi bile akademik seviyede öğrenerek mezun olmanız mümkün. Dünyanın dört bir yanında 200’ü aşkın öğretim kurumuyla öğrenci değişim anlaşmaları yapılıyor. Öğrenciler ABD’de, Central Connecticut ve Long Beach gibi saygın üniversitelerde bir dönem okuma şansı elde edebiliyor.

Hayat kalitesi en üst seviyede

Kıbrıs, tam anlamıyla bir öğrencinin 4 senesini şahane bir şekilde geçirmesi için tasarlanmış gibi. Öncelikle vakit kaybı yok. Trafik az. Üç şehir birbirine yarım saat uzaklıkta. Lefkoşa’da yaşıyorsan 15 dakika sonra Girne’ye gidip soluğu deniz kenarında alabilirsin veya 35 dakika uzaklıktaki Magosa’yı da tercih edebilirsin. Sipariş edildikten sonra bir türlü gelmeyen yemek yok. Yemeğiniz biter tabağınız kalkmadan meşhur kahveleri jon gelir masaya.

İstanbul’dan çok daha ucuz bir yaşam

Kıbrıs’ta okumak, İstanbul’da okumaktan çok daha ekonomiktir. Konaklama İstanbul’a oranla yarı yarıya daha ucuz. Kıbrıs’ın en güzel otellerinin tadını oldukça uygun ücretlere off sezonda öğrenciler çıkartıyor. Öğretmenler bütün öğrencilerini tanıyor, arkadaş oluyorlar.

Devlet üniversitesi ciddiyeti ve maddi imkânlar

Doğu Akdeniz Üniversitesi bir devlet üniversitesi... 11 fakülte ve 5 yüksekokul mevcut. Üniversitede birinci ve ikinci tercihi ile yerleşecek öğrencilere birçok programda tercih bursu uygulanıyor. Üstelik bunların haricinde ÖSYM Bursu, teşvik bursları, meslek bursları ve lise birincisi bursları gibi birçok imkân daha var. 3 çeşit teşvik bursundan birini inceleyelim mesela: Eğer herhangi bir puan türünde ilk 2000’e girdiyseniz sahip olduğunu haklar şunlar: Yurtlarda ücretsiz konaklama, yılda 10000 lira cep harçlığı (10 akademik ayda veriliyor), her dönem için 250 lira ders kitabı ödeneği, iki defa Türkiye-KKTC gidiş dönüş bileti ve bir dizüstü bilgisayarı.

38 yıllık deneyimiyle yavru vatanın eğitim merkezi Doğu Akdeniz Üniversitesi, uluslararası bir kariyer planlayan bütün öğrencileri bekliyor!

Yatay Geçiş

TC Uyruklu Öğrencilerin Kabul Koşulları

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler belirlenen kontenjanlar çerçevesinde aşağıdaki koşulları sağlayarak Doğu Akdeniz Üniversitesi'ne kabul edilirler.

 • Dört yıllık programlar ve iki yıllık programlar için TC. Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Üniversiteye Giriş Sınavları sonucunda dört yıllık programlar ile iki yıllık programlara yerleştirilmiş olmak.
 • ÖSYM tarafından düzenlenen Üniversiteye Giriş Sınavında baraj puanını geçen öğrenciler belirlenen kontenjanlar çerçevesinde özel yetenek gerektiren programlar için yapılan sınavlarda başarılı olarak ön kayıt ile kayıt hakkı elde etmiş olmak.

YATAY GEÇİŞ İÇİN ÖN BASVURUDA İSTENEN BELGELER

 • Not Dökümü Belgesi (Transkript)
 • Öğrenci belgesi
 • Yerleştirme sonuç belgesi

Bu belgelerinizi taratıp bize mail gönderilmesi veya elden teslim edilmesi gerekir. Yapılacak değerlendirme sonrası sizi arayarak üniversitenin size sağlayacağı burs ve diğer tüm konular hakkında bilgi vermekteyiz.

Dikey Geçiş

TC Uyruklu Öğrenciler ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı ile kabul edilirler. Herhangi bir Üniversite veya dengi bir Yüksek Öğrenim Kurumu'nun Yüksek Okulu'ndan mezun olan TC uyruklu bir öğrenci, Dikey Geçiş için ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile belirlenen kontenjanlar çerçevesince Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne yerleştirilmiş olması gerekmektedir. 

DGS ile DAÜ’ ye kayıt yaptıran öğrenciler en az bir yıla denk gelecek şekilde muafiyet alırlar.

Öğrencilerin Muafiyetleri

Transfer öğrenciye tanınacak muafiyetler ve takip edeceği ders programı, ilgili Bölüm Kurulu tarafından saptanır.

Mutlu Öğrenciler