Menü

ÜNİVERSİTELER

Macaristan’da Üniversite

Ukrayna'da Üniversite

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Lise mezunu olan herkes, lisede ne okuduğu bölüme bakılmaksızın başvurabilir. Başvurmak istediğiniz bölüm ile ilgili ağırlıklı notlarınız en az 3 ve üzeri ise dilediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. İngilizce bilen adaylar gideceği bölüme göre genel İngilizce veya bölüm İngilizce sınavına alınır , (tıp tercih edenler İngilizce biyoloji-kimya gibi, teknik bölüm tercih edenler ingilizce matematik-geometri gibi) sınavda başarınız olan adaylarda hazırlık sınıflarına alınırlar. Neredeyse tüm üniversitelerde hazırlık sınıfı vardır.

Hazırlık İhtiyacı olan adaylar: Macaristan'da üniversitelerin hazırlıkları 3'e ayrılır.
1 - Sadece İngilizce
2 - Sadece bölüm dersleri (foundation: preengineering, premedical etc)
3 - Combo Hazırlık (Mart'a kadar İngilizce, Marttan sonra bölüm dersleri )

NEDEN MACARİSTAN?
1 - Dünya Sıralamasında 7 Macar Üniversitesi: Dünya'da ilk 500 üniversite içinde 2 Macar üniversitesi (ELTE, Szeged) ve ilk 1000 içerisinde 7 Macar üniversitesi yer alır. (Budapeşte Teknik, Pécs, Debrecen, Semmel Weis, Corvinus)
2 - AB Üyeliği: Macaristan’ın 2004’ten beri Avrupa Birliği üyeliğinin dışında, konumu itibari ile Avrupa’nın göbeğindedir. Bu nedenle eğitim, mimari, kültür ve sanat bu yönde şekillenmiştir.
3 - Schengen Vizesi: Öğrenciler dilerlerse Schengen vizesi ile dâhil olan ülkelerde, belirtilen sürelerde serbest dolaşımda bulunabilirler. (1 yılda en fazla 3 ay)
4 - Çalışma İzni: Öğrencilerin haftada 24 saat çalışma izinleri vardır.
5 - Türkiye'ye Yakınlık: Türkiye'ye uçakla 1 saat 45 dakika mesafededir.
6 - Günde 4 Uçuş: Türk Hava yolları, Pegasus'un düzenli uçuşları vardır. Günde bazen Türkiye’ye 4 uçuş olmaktadır.
7 - Irkçılık Yok: Batı Avrupa'da Türklerin zaman zaman karşılaştığı ırkçılık Macaristan'da yoktur. Macarlar Türklere bazı Batı Avrupa ülkeleri vatandaşları gibi rahatsız edici şekilde davranmazlar. Aksine bazı Macarlar Türklerle ırk akrabalığı olduğunu düşündüğünden çok sıcak davranırlar.
8 - Dil Akrabalığı: Macarca Ural-Altay dil ailesinin Ural koluna bağlı sondan eklemeli bir dil olup Türkçe'ye yakındır. Türkçe ile ortak binlerce kelimeye sahiptir, bu nedenlerle Türkler kolaylıkla Macarca'yı öğrenebilmektedir. Macaristan'da ilk Türkoloji bölümü 1870 yılında Eötvös Lorand Üniversitesinde Armin Vambéry tarafından açılmıştır. Dünyadaki en eski Türkoloji bölümlerinden biridir.

Örn:
Zsebemben sok kicsi alma van (Okunuşu: Jebemben şok kiçi alma van)
Cebimde çok küçük elma var :)

ÜNİVERSİTELER

1- PEÇ ÜNİVERSİTESİ (University of Pécs)
Hazırlık, Lisans ve Master kayıtları devam ediyor! Peç Üniversitesi YÖK'ün en iyi 1000 üniversite içerisinde yer alan, 1367'de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Peç şehri Budapeşte'ye trenle 3 saat mesafede yer alıyor. Macaristan'daki düzenli uçuşlar sadece Budapeşte'ye yapıldığı için, Budapeşte'den Peç'e ulaşım tren, otobüs veya özel transfer araçları ile yapılıyor. Peç şehri 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir.

Birleşik (Combo) Hazırlık (Eylül ve Ocak Başlangıç)
7 Eylül’de başlayan Hazırlık bölümünün kayıtları 30 Ağustos’a kadar devam ediyor, 7 Eylül’e yetişemeyenler gecikmeli olarak gelebilirler. Peç'te bildiğiniz üzere birleştirilmiş bir hazırlık eğitimi veriliyor, ilk dönem sadece İngilizce gösteriyorlar, ikinci dönemde Ocak’tan itibaren İngilizce ile birlikte okuyacakları bölümle alakalı dersleri. (Kimya , Biyoloji, Matematik, Çizim vs) Peç hazırlığa başvuran adaylar ofisinizde İngilizce testini çözdükten sonra Hazırlık birimi ile Skype mülakatı yapıyorlar ve hangi sürede (5,10,15 Ay) hazırlığa alınacakları bu şekilde belirleniyor. Peç hazırlıkta 25 yaş sınırı vardır. Bölümlerde yaş sınırı yoktur.

Peç Combo Hazırlık Ücretleri (Bunlar bize özel %10 indirimli ücretler)
1 Dönemlik Hazırlık ücereti : 3780 Euro (B1 ve üzeri ingilizceye sahip adaylar)
2 Dönemlik Hazırlık ücereti : 5850 Euro (A2 İngilizceye sahip adaylar)
3 Dönemlik Hazırlık ücereti : 8370 Euro (A1 bitirmiş adaylar, sıfır İngilizce olmayacak)

İlave Ücretler: Yukarıdaki ücretlerin ilaveten başvuru, kayıt ve kitap ücreti mevcut.
App Fee: 100 Euro
Reg Fee: 150 Euro
Book Fee: 150 Euro
Toplamda: 6250 Euro/Eylül dönemi (Türkiye'deyken ödenen ücret)

Peç Yurt Konaklama: Aylık 125 Euro ile 180 Euro arasında değişen ücretlerde, ilk sene herkese yurt hakkı tanınıyor, genellikle 125 Euro ödüyorlar, depozito da 125 Euro, yer kalmazsa 180 Euro'luk yurda geçiş yapılıyor ya da ev tutuyoruz. Tek kişilik ev, aylık 400-500 Euro herşey içinde elektrik, su, internet, ısınma, çift kişilik de 200-300 Euro kiş başına fiyat her şey içinde. Sonraki yıllar için yurt garanti değil ama yer durumuna göre kalınabiliyor. Odalar genellikle 2 kişilik ve temiz, her 4 öğrenci aynı banyo ve tuvaleti kullanıyorlar. Bazı odaların tuvaletleri koridorda.

PEÇ (PECS) ÜNİVERSİTESİ BÖLÜM VE FİYATLARI Hazırlık bölümü başvuru ve kayıt ücreti 250 euro.

Hazırlık Bölümleri Sömestr Yıllık Eğitim Ücreti
İngilizce + Bölüm hazırlık (Ocak başlangıç 5 ay program) 1 3780 Euro
İngilizce + Bölüm hazırlık (Eylül başlangıç 10 ay program) 2 5850 Euro
İngilizce + Bölüm hazırlık (Ocak başlangıç 15 ay program) 3 8370 Euro

Lisans Bölümleri Sömestr Yıllık Eğitim Ücreti
Diş Hekimliği 10 17.350 Dolar
Eczacılık 10 9.900 Dolar
Ebelik 8 5000 Euro
Hemşirelik 8 5000 Euro
Diyetisyenlik 8 5000 Euro
Fizyoterapi Uzmanlığı 8 5000 Euro
Beden Eğitimi ve Koçluk 6 5000 Euro
Mimarlık ( BSc + MSc ) 10 7600 Dolar
İnşaat Mühendisliği 8 6800 Dolar
Bilgisayar Mühendisliği 7 6800 Dolar
Bilgisayar Bilimi 6 5000 Euro
Elektrik Mühendisliği 7 6800 Dolar
Jeoloji 6 5000 Euro
Psikoloji 6 7800 Euro
Uluslararası ilişkiler 6 4700 Euro
İngiliz ve Amerikan dil çalışmaları 6 4600 Euro
İşletme (Middlesex Üniversitesi / Çift Diploma) 7 7000 Euro
Turizm ve Servis 6 5900 Euro
Biyoloji 6 5000 Euro
Fizik 6 5000 Euro
Kimya 6 5000 Euro
Matematik 6 5000 Euro
Coğrafya 6 5000 Euro
Okul Öncesi Öğretmenliği 6 3600 Euro
Pedagoji 6 5000 Euro
Resim (BA+MA) 10 6000 Euro

Master Bölümleri Sömestr Yıllık Eğitim Ücreti
Medical Biotechnology MSc – Medikal Biyoteknoloji 4 11.000 Euro
Computer Science Engineering (Bilgisayar mühendisliği) 4 7600 Euro
Applied Management MSc – Uygulamalı Yönetim 4 7500 Euro
Structural Engineer MSc – İnşaat Yapı Mühendisliği 3 7600 Dolar
International Relations MA – Uluslararası ilişkiler 4 5000 Euro
English Studies MA – İngiliz dil çalışmaları 4 5000 Euro
Psikoloji 4 7800 Euro
Human Resources Counselling – İnsan kaynakları danışmanlığı 4 4400 Euro
Ceramic Design MA (Seramik Dizayn) 4 6000 Euro
Klasik Müzik Eğitimi – Piano, Violin, Flute, Guitar 4 6000 Euro
Alman Dili,Edebiyatı ve Kültürü 4 3000 Euro
Coğrafya 4 8000 Euro
Kimya 4 8000 Euro
Biyoloji 4 8000 Euro
Fizik 4 8000 Euro
Pretisyen Hemşirelik (Nursing APRN) 3 7000 Euro

Ekonomik Eğitimin Adresi Ukrayna


Ukrayna, son yıllarda eğitim alanında birçok gencin hayalini süslüyor. Avrupa ülkesi olması, dünya standartlarının üzerinde eğitim vermesi ve hayat koşullarının çok ucuz olması Ukraynada eğitim almak isteyenlere çok cazip geliyor. Ayrıca Türklere vize uygulanmaması ve para değerinin Türk Lirasından düşük olması sayesinde siz de Ukrayna’da eğitimi düşünebilirsiniz.

 

Ukrayna’da Eğitim 

Ukrayna’da eğitimi en cazip kılan eğitim kalitesi ve Avrupa üniversiteleriyle yarışan Ukrayna üniversiteleri Olmuştur. Rus eğitim modelinin devamı şeklindeki üniversitelerde, yüksek kalitede eğitim sunuluyor. Ayrıca Ukrayna eğitime çok vermekte olup Bologna anlaşmasında imzası vardır. Bütün öğrencilerine Ukrayna eğitim sonunda Europass mavi diploma imkanı sunuyor. 47 ülkede geçerli bu mavi diplomayla dünyanın birçok yerinde çalışma imkânınız bulunuyor. 

Ukrayna’da yüksek öğretime geçişler sınavsızdır. Herhangi bir diploma puanı aranmıyor. Başvuru sırasına ve kontenjana göre kayıtlar yapılıyor. Lise veya üniversite diplomanızla başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Eğitim dili Ukraynaca ve Rusçadır. Bazı bölümler, özellikle sağlık alanındakiler İngilizcedir. 

Ukrayna’da eğitim 1 yıl hazırlık, 4 yıl da lisans şeklindedir. Uluslar arası öğrenciler bir yıllık hazırlık sınıfını okumak zorundadırlar. Bundaki amaç hem kültürü hem de ülke diline adapte olmaktır. 

Hazırlık sınıfı Eylül ayında başlayıp 10 ay sürüyor. Hazırlık sınıfının sonunda isterseniz bölümünüzü değiştirebiliyorsunuz.

 

Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri 

Ukrayna’da üniversitelere Temmuz ayında başvurular başlanıyor. Bunun nedene hazırlık sınıflarının Eylül ayında başlamasıdır. Genel olarak, kontenjan durumuna göre başvurular yıl boyunca devam ediyor. Temmuz dönemini kaçırırsanız geç kayıt dönemi olan 31 Aralık’ta da başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Normal dönemde başvurunuzu yapıp Eylül ayında hazırlık sınıfına başlarsanız 850 saat ders görüyorsunuz. Geç dönem kayıt yaptırırsanız hızlandırılmış ders görüyorsunuz.

 

 Ukrayna üniversiteleri uluslararası öğrenciler için kayıt esnasında;

 *Lise/üniversite diploması

 *Transkript (Apostil onaylı)

*TC kimlik kartı örneği (Apostil onaylı-Formul A)

 *2 fotoğraf

 *pasaport isteniyor.

 

Ukrayna Üniversitelerinin Denkliği 

Yüksek Öğretim Kurulu, 2016 yılında bir karar alarak dünyada ilk 1000 içine giren uluslararası üniversitelerden mezun olan öğrencilerden seviye tespit sınavlarını zorunlu kılmıyor. Sınava girmeden denklik işlemlerinizi yaptırabiliyorsunuz. 

Ukrayna’da eğitim kalitesinde dünyada ilk 1000’e giren birçok üniversite bulunuyor. Bunlardan öne çıkanlar; İgor Sikorskiy Kiev Politeknik, Karazin Kharkiv Ulusal, Kharkiv Politeknik, ., Lviv Politeknik Ulusal ve Sumy Devlet Üniversiteleridir.

 

Ukrayna Üniversite Fiyatları 

Ukrayna’da üniversite fiyatları; üniversite, şehir ve bölüme göre değişkenlik gösteriyor. Buna rağmen Avrupa’da eğitim ücretlerini göz önünde bulunduracak olursanız eğitim ücretleri çok uygundur. Üniversite yurdunda kaldığınızı da hesaba katacak olursanız ortalama yıllık 1500-3500 Amerikan doları eğitim harcı ödüyorsunuz. 

Uluslararası öğrenciler, Ukraynaca ve Rusça dillerinden birini çok iyi bildiklerini belgeleyemedikleri takdirde hazırlık sınıfını okumak zorundadırlar. Bu durumda da bir yıl hazırlık sınıfı için ortalama aynı ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

 

Ukrayna’da Yaşam Koşulları 

Ukrayna’da eğitim kalitesini ne kadar yüksek olsa da hayat şartları o kadar ucuzdur. Öyle ki bir Türk Lirası 3,99 Grivnadır. Yani ortalama 200 dolarla bir ay geçinebilirsiniz. 

Kiev, eğitim ve hayat şartları bakımından biraz daha pahalıdır. Daha ekonomik bir ortam isteyenler için Kharkiv ve Lviv öne çıkan şehirlerdir. 

 

Ukrayna’da Konaklama Şekilleri 

Ukrayna’da konaklamanız için birçok seçenek bulunuyor. Devlet yurtları, özel yurtlar, kiralık evler ve odalar konaklayabileceğiniz yerlerdir. 

Devlet yurtlarının yıllık ücretleri 450 – 800 dolar arasındadır. Fakat fiziki şartlarının yetersizliği nedeniyle, birçok öğrenci alternatif konaklama seçeneklerini tercih ediyorlar. Devlet yurtlarının yanı sıra özel yurtlar da bulunuyor. Özel yurtlarda konaklama imkânı daha konforludur. Özel yurtlarda konaklama ücretleri de aylık 100 dolar ve üzeridir. 

Bazı öğrenciler bir araya gelerek ev kiralıyorlar. Ev fiyatları da bulundukları konuma göre değişkenlik gösteriyor. Ev kirasına faturaları da eklediğinizde ortalama 250-300 dolar civarında bir konaklama gideriniz bulunuyor.


Yurtdışında Üniversite

Lisans eğitimi insan hayatının en önemli dönüm noktalarından biridir. Gelecekteki hayatı, işi ve yaşam tarzını tamamen etkileyen üniversite eğitimi, bir nevi insan hayatındaki mihenk taşlarındandır.

Günümüz dünyasının bir getirisi olarak yaygınlaşan yurtdışında lisans eğitimi, öğrencilerin önünde yepyeni kapılar açarken, bambaşka dünyalara bir pencere aralar.

Yurtdışında alınacak bir üniversite eğitiminin şüphesiz en büyük avantajı iş dünyasına adım atarken ciddi avantajlar sağlar. İşverenler her zaman için önceliği dünya standartlarında eğitim görmüş, dil bilgisi oldukça gelişkin ve tercihen 2 veya 3 dil bilen kişilere vermekte ve bu şekilde kalifiye olan bir eleman çok daha gözde olmaktadır. Aynı zamanda yurtdışında bir lisans programından mezun olan öğrenci, yine yurtdışında iş bulma olanağını çok daha kolay elde edebileceğinden yurtdışında yaşaması da oldukça kolay olmaktadır.

Yurtdışındaki eğitim sistemi Türkiye’de uygulanandan daha farklı ve daha pratiğe yönelik olduğundan daha mezun olmadan okudukları bölümün sektörünü de yakından görme imkânı bulan öğrenciler, iş dünyasına çok daha rahat adapte olabilmektedir. Yurtdışında alınacak bir eğitimin bir diğer avantajı da okurken karşılaşılan farklı kültürlerden uluslararası öğrencilerdir. Bu sayede hem farklı kültürlere aşina olma fırsatı bulan öğrenciler hem de günlük dil pratiklerini de çok daha rahat geliştirirler. Bu sayede bir başka dili ana dili gibi konuşabilen öğrenciler, bunun avantajlarından da sonuna kadar yararlanırlar.

Yurtdışında Üniversitelerin Kabul Şartları

Kabul durumuna göre bir sınıflandırma yapmamız gerekirse 3 farklı kabul durumundan söz etmek mümkündür.

1. Grup ülkelerin aradığı ilk şart yeterli düzeyde dil seviyenizin olmasıdır. Ayrıca bu dil bilginizi TOFEL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlar ile belgelemenizdir. Dil şartı ile üniversiteye kabul eden ülkeler Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerdir. Bu ülkelere lisans eğitimine başlamak için yeterli düzeyde dil bilginiz yoksa bir süre dil okulunda eğitim alabilir. Yeterli seviyeye ulaştıktan sonra devam ettiğiniz dil okulunun anlaşmalı olduğu üniversitelere aynı zamanda sınavsız başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sınıfta yer alan ülkelerin üniversitelerine başlamak için Türkiye’de ki sınavlarda başarı ve girmiş olma şartı aranmamaktadır. Dil seviyesinin yanında Lise Notlarınız ve gitmiş olduğunuz ülkeye göre Üniversiteye kabul sınavları yapılmaktadır.

2. Almanya, Fransa ve Avusturya’da eğitim görmek istediğiniz bölümler için Türkiye’de sınavlara girmek ve bu sınavlarda başarılı olmak şarttır. Daha kısa bir deyim ile bu ülkelerde eğitim görmek istediğiniz bölümü Türkiye’de tercih yapıp kazanmanız gerekir. Kazandığınız bölümü bu ülkelerin birinde başlayabilirsiniz. Tabi bölüme başlamak için öncelikle ilgili ülkenin dilini yeterli seviyede öğrenmeniz gerektiğini unutmayın.

3. Son grupta yer alan ülkelerde başvuru sırasında sizden bir dil seviyesi veya Türkiye’de yapılan sınavlarda başarı şartı aranmaz. Genellikle lisede aldığınız derslerinizin ortalamalarına göre ilgili bölümlere kayıt hakkı kazanırsınız. Kabul aldıktan sonra yeterli İngilizce seviyeniz yoksa bir yıl ya İngilizce hazırlık eğitimi ya da ilgili ülkenin eğitim dilini bir yıl öğrenerek başarılı bitirdikten sonra bölüme başlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bölüme göre lise notlarınıza bakılır. İlgili alan ile ilgili ortalamanızın iyi olması en az 3 gibi beklenir. Mesela Mühendislik okuyacak bir öğrencinin Matematik, Geometri ve Fizik derslerinin ortalamasını en az 3 olması beklenir. Özelikle sağlık bölümlerinde bazı üniversitelere hazırlık sınavından sonra belli yeterlilik testleri yapıp öğrencileri bölüme kabul etmektedir.

Bu ülkeler Bulgaristan, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Rusya ve Azerbaycan’dır

Mutlu Öğrenciler