Menü

WORK AND TRAVEL

WORK and TRAVEL Nedir?

Work and Travel kısaca üniversite öğrencilerinin en az bir yazını Amerika'da çalışarak, eğlenerek, Amerika'nın en güzel şehirlerini ziyaret ederek, dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlar edinmesi ve muhteşem bir yaz tatili geçirmesini sağlayan bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel Programı yaz tatili boyunca ABD'de basit ve sezonluk işlerde çalışma, para kazanma ve Amerika sınırları içerisinde diledikleri gibi seyahat etme olanağı sunan bir programıdır.

Work and Travel programı, katılan öğrenciler Amerika'ya gidebilmek için yaptıkları masrafları gittiklerinde çalışıp kazanabilmelerine de olanak sağlar. Yaşanılan kültürden çok daha farklı bir kültür ve medeniyeti yerinde bizzat tanıma fırsatı yakalayacaksınız.

Ayrıca bu programa katılmış olan öğrenciler ileriki zamanlarda iş başvuruları sırasında kullandıkları Cv'lerinde bu programı ve iş deneyimlerini de kullanabilirler. Türkiye'de turizm veya İngilizceyle ilgili bir bölüm okuyan öğrenciler için hem bir staj fırsatı yakalamakta hem de öğrenciler İngilizce pratik yapma fırsatı bulmaktadır. çalışarak kendi ayaklarınız üstünde duracak ve kendinize olan öz güveniniz de artacaktır.

Bu programa katılan öğrencilerin ayrıca hayata ve dünyaya bakış açıları değiştiği için döndüklerinde tüm hayatları boyunca yaşadıkları unutulmaz anıları anlata anlata bitiremeyeceklerdir. Giden birçok öğrenci ikinci hatta üçüncü kez gitmeyi bile istemektedir.

Yurtdışındaki bağlantılarınızı geliştirerek mezuniyet sonrası yüksek lisans, staj, çalışma ve dil okulu gibi planlarınızı kendiniz tasarlayıp tüm bunları gerçekleştirme imkânı bulacaksınız. Bakış açınız değiştiği için kendiniz ve hayatınıza dair çok daha rasyonel kararlar alma fırsatını yakalıyor!

Work and Travel Başvuru Şartları

Work and Travel  programına katılabilmek için aşağıdaki başvuru şartlarını sağlıyor olmanız gerekmektedir:
- 18- 28 yaşları arasında olmak.
- En az orta seviyede konuşma İngilizcesine sahip olmak. (Her öğrenci yüz yüze ya da telefonla İngilizce mülakata tabi tutulacaktır.)
- Bir lisans ya da yüksek lisans programına kayıtlı olmak.
- Genel not ortalamanızın çok düşük olmaması gerekir.
Yukarıdaki şartlar dışında öğrencinin bu program için diğer yönlerden de uygun olup olmadığı, yapılacak İngilizce mülakatı sırasında ayrıca anlaşılmaya çalışılacaktır. öğrenciyle İngilizce mülakat yapılmadan kaydı alınmamaktadır. Ancak bir dil kursuna devam eden öğrenciler ve İngilizce seviyesini yükseltmek isteyen öğrenciler de bu mülakattan sonra kayıt olabilirler.

WAT Programının Faydaları

Her yıl birçok ülkeden binlerce üniversite öğrencisi Work and Travel programına katılarak uluslararası bir tecrübe kazanma fırsatı elde etmektedir. İşte Work and Travel Programın sizlere sağlayacaklarından sadece bir kaçı:
- Amerika'da bir yaz geçirme fırsatı
- İngilizce seviyenizi bizzat konuşma fırsatı bularak geliştirme imkânı
- Birçok yabancı kültürü yakından tanıma fırsatı ve Amerikan kültürünü bizzat yaşama
- ülkenize döndüğünüzde anlatmayla bitiremeyeceğiniz kadar güzel maceralar, anılar
- Yabancı arkadaşlar ve uluslar arası bağlantılar kurma fırsatı
- çalışarak becerilerinizi ve kişisel yönlerinizi geliştirme fırsatı
- CV'nizde yer alacak uluslararası iş tecrübeleri
- Amerika'da tatil yapma imkânı ve mükemmel bir yaz macerası.

Ve daha sayamayacağımız kadar birçok tecrübe ve faydalarıyla Work and Travel programını bizim farkımızla yaşayarak elde edin.

WAT Programının Süresi

Work and Travel programı yaz tatili zamanına denk gelmektedir. Genelde katılımcılar haziran ayında ders ve sınavları bittikten sonra Amerika'ya gitmekte,  eylül ayının sonunda veya ekim ayının ortalarına doğru ülkelerine dönmektedir. Bu program maksimum 5 ay sürmektedir. Bunun yalnızca dört aylık süresini isteyen katılımcılar çalışarak,  bir aylık süresini de Amerika'yı gezerken harcayabilirler. çalışma suresi 4 aydan daha fazla olamaz. İşten ayrıldıktan sonra bir ay Amerika'da gezme izniniz vardır.
Work and Travel çalışma Alanları
Sizler için sağlanacak Work and Travel işinin en önemli özelliği sezonluk işler olmasıdır. Bu programa katılan kişiler bu programa katılmak için yapmış oldukları harcamalardan çok daha fazlasını kazanmış olarak ülkelerine dönmektedir.
Program boyunca en çok çalışılan iş alanlarını ve bu alanlarda en çok çalışılan pozisyonları aşağıda bulabilirsiniz.
- Eğlence Parkları, Ulusal Parklar ve Su Parkları
- Kafeler, Restoranlar ve Fast Food Restoranları
- Oteller, Moteller, Sosyal Tesisler
- Mağaza ve Marketler
- Yüzme Havuzları

Ne Kadar çalışacağım ve Kazanacağım?

Bir işte genel olarak haftada 4-6 gün ve günde 5-10 saat arası çalışmaktadır. Bu koşullar sezonun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Genelde alınan saatlik ücret 8,30-14 USD arasıdır. Ancak bazı işlerde saat ücreti 10-15$ arası da olmaktadır. Ayrıca bazı işverenler çalışanlarına fazla mesai yapma hakkı sunmakta ve bu da katılımcıya ek bir kazanç sağlamaktadır. Günde 8, haftada 40 saatten sonrası fazla mesai sayılmakta ve çalışma ücreti ½ oranında artmaktadır.  Katılımcılara iki haftada bir ödeme yapılmakta ve çek olarak elden teslim edilmektedir. Ayrıca çalıştığınız iş yerinde yeterince kazanamıyorsanız ikinci bir iş bulma fırsatı da sizleri bekliyor. İsteyen katılımcılar ilk işlerini aksatmayacak saatlerde başka yerlerde 2. bir iş bulabilmektedir.
Amerikan vergi sistemine göre tüm gelir sahiplerinin kazançlarından vergi kesilmektedir. Kesilen bu vergiler daha sonradan katılımcının başvurusu üzerine değerlendirilerek hak etmesi hainde geri alınabilir. Bu programda kesilen vergiler yapılan yeni bir kaç yasal değişiklikten dolayı belli bir miktarı aşması halinde sadece iade edilmektedir. Ülkeye döndükten sonra başvuru ve yasal süreç sonrasında geri alınabilmektedir  

Konaklama

Genellikle konaklamalar işverenler tarafından ayarlanır. Yani biz işi seçerken konaklamayı da seçmiş oluruz. Konaklama yeri katılımcıların işe rahat gidip gelmesi için yakın yerlerden seçilir. En uzak konaklama yerine bile bisikletle veya otobüsle kolayca ulaşabilirsiniz.
- Ev Konaklaması
Work and Travel öğrencisiyseniz, genellikle ev konaklamasıyla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak bilinen bir odada 2-3 kişi kalacak şekildedir.
- Otel Konaklaması
Eğer çalıştığınız firmada çok fazla uluslar arası çalışan varsa, işveren sizin için bir motel / otel konaklama için ayarlayabilir.  Tüm çalışanlarla aynı yerde konaklamak ortamın canlılığını arttırır.
- Yurt konaklaması.
Son olarak, çok sık olmamakla birlikte Work and Travel öğrencilerine yurt konaklaması da sunulabilmektedir.
Konaklama haftalık ücretleri 90$-120$ arasında olmaktadır. Bazı işyerlerinde ücretsiz olabileceği gibi özellikle çok kalabalık, konaklama imkânlarının az olduğu yerlerde ve bazı büyük turistik şehirlerde konaklama ücretleri 150$’a kadar çıkmaktadır.

Kayıt İşlemleri

Kayıt yapmayı düşünen kişilerle yapılan ön görüşme ve mülakattan sonra kesin kayıt yapmayı düşünenlerin bize bazı evrakları teslim etmesi gerekmektedir.
Gereken bazı evraklar:
- Başvuru formu, sözleşme (Bizden temin edilecektir.)
- Pasaport
- Fotoğraf
- öğrenci belgesi, Transkript
- İngilizce CV  (Bizden temin edilecektir.)

Neden Erken Başvuru?

Work and Travel'a Erken Kayıt Yaptırın, Kaliteli ve Güvenilir İş Fırsatlarını Kaçırmayın!
İşte yakalayabileceğiniz avantajlar:
- Erken kayıt indirimlerinden faydalanın, kazanmaya ABD'ye gitmeden önce başlayın!
- Erken kayıt indirimlerinden faydalanın, kazanmaya ABD'ye gitmeden önce başlayın! Erken kayıt dönemi 1 Temmuz – 1 Eylül tarihleri arasındadır. Son yıllarda artan talepten dolayı genellikle Kasım - Aralık ayında en geç kayıtlar bitmektedir. Work and Travel'a erken kayıt olan ve evraklarını tamamlayan öğrencilerimiz özel indirimimizden yararlanabilir, programa yaklaşık olarak 50 - 100 USD daha az ücret ödeyerek katılabilirsiniz.
- En iyi işverenlerle çalışma şansını yakalayın.
- İş fuarlarına katılarak işverenlerle yüz yüze görüşün!
- Vize randevunuzun alınmasında sorun yaşamayın!
- Vize alma ihtimalinizi arttırın!
- İsim güvenlik soruşturmasına takılsanız da programı kaçırma riski yaşamayın.
- Uçak biletinizi daha erken ve daha ucuza alın!

Sizin İçin Yapacaklarımızdan Bir Kaçı

- Başvuru işlemlerinin yürütülmesi ve program danışmanlığı
- DS-2019 formunuzun getirtilmesi
- Work and Travel programı süresince geçerli olacak sağlık sigortasının yapılması
- İşe yerleşme danışmanlık ve fuar hizmetleri
- Online Work and Travel oryantasyonu
- Vize danışmanlığının ve teknik desteğin verilmesi
- ABD de acil durumlar için 24 saat ulaşılabilir olan danışmanlık hattı
- Kulanmak isteyenlere Amerika'da kullanacakları SIM Kartı sağlamak
- Ekonomik uçak bileti temini
- vergi iade işlemlerini ücretsiz takibi ve başvuru işlemleri
- Seyahat öncesi yüz yüze veya telefonla oryantasyon eğitimi ve bilgilendirme
- İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak için pratik yapma ihtiyacı olanlara destek, çalışmalar hakkında yönlendirme ve takip

Mutlu Öğrenciler